Asian woman relishing a serene boat journey through the lush karst landscape of Thailand's Khlong Sok.

Tajlandia jest jednym z modnych ostatnio azjatyckich kierunków turystycznych. Dlaczego? To miejsce, gdzie my Europejczycy nagle zderzamy się z zupełnie inną, fascynującą kulturą. Poza tym możemy skosztować tych sławnych, prawdziwych aromatycznych potraw, których zaledwie namiastkę otrzymujemy w restauracjach w Europie. Jak magnes przyciąga nas tam także ciepło, zwłaszcza w miesiącach, gdy nad Europą trwa ponura zima i zachwyca egzotyczna przyroda.

Your Sailing Team zabiera Was więc na Tajlandię. Kolejny raz i zapewne nie ostatni, pożeglujemy tam razem. My już wiemy, że warto odwiedzić ten kraj i poznawać go z pokładu katamaranu. Chcemy zachęcić do tego innych. Ale, zanim staniemy na pokładzie, wspólnie przygotujmy się do podróży. Co warto zobaczyć w Tajlandii? O czym pamiętać, czego nie należy robić? Te informacje przydadzą się, żebyś bez przeszkód mógł cieszyć się wyprawą.

Podstawowe informacje o Królestwie Tajlandii

Tajlandia leży w Azji na półwyspie Indochińskim. Żeglować można tu po Morzu Andamańskim lub po Zatoce Tajlandzkiej. Po latach politycznych zawirowań w tym kraju nastąpił względny spokój, a kraj rozbudowuje się, m.in. tworząc infrastrukturę dla turystów (transport, baza noclegowa, atrakcje).

Z Polski dotrzesz tutaj samolotem. Musisz liczyć się z co najmniej jedną przesiadką i ponad 20-godzinną podróżą. Zdecydowanie warto.

Stolicą Tajlandii jest Bangkok – nowoczesne miasto, w którym panuje twórczy chaos. Znajdziesz tu wszystko, tylko nie spokój 😉 Korki, nowoczesne wieżowce, setki świątyń, barwne życie na ulicy. Charakter miasta można podejrzeć w filmie „Kac Vegas w Bangkoku”. Słynne zdanie jednego z bohaterów „wchłonął go Bangkok” oddaje rozrywkowy styl tego miasta.

Religią dominującą jest buddyzm i to właśnie on wpływa na zachowanie, kulturę, architekturę i wszystko, co stanowi kwintesencję Tajlandii.

Krung Thep Mahanakhon Amon Rattanakosin Mahinthara Ayuthaya Mahadilok Phop Noppharat Ratchathani Burirom Udomratchaniwet Mahasathan Amon Piman Awatan Sathit Sakkathattiya Witsanukam Prasit

Co jest ważne dla Tajlandczyków?

Budda i świątynie

Warto odwiedzić kilka świątyń, żeby chociaż trochę zrozumieć panujące tu zwyczaje wynikające z religii. Tajlandczycy witają się znakiem wai – pokłon ze złożonymi dłońmi. Nie dotykają stóp, które uważają za nieczyste, pilnują także, żeby nie dotykać cudzej głowy. Są opanowani i uśmiechnięci (może to pozytywny wpływ medytacji 😊) i tego samego oczekują od innych. Publiczne okazywanie emocji, krzyki są uznawane za przejaw złego zachowania.

Świątynie to miejsce kultu i należy im się szacunek. Wchodzimy do nich boso, w odpowiednim ubraniu. Nie należy stawać tyłem do posążków Buddy, nie wolno ich też dotykać ani wywozić z kraju. Może Cię tu zaskoczyć i zachwycić przepych w zdobieniach, mnóstwo symboli i elementów oraz ogromne figury samego Buddy.

Król i rodzina królewska

Tajlandczycy bardzo szanują całą rodzinę królewską a przede wszystkim króla. Nie wolno go publicznie obrażać, źle o nim mówić ani niszczyć banknotów, na których znajduje się jego wizerunek. Grozi za to nawet kara więzienia. Oficjalna rezydencja króla to Wielki Pałac w Bangkoku Phra Borom Maha Ratcha Wang, ogromny kompleks w większości udostępniony do zwiedzania.

Smoki i słonie w Tajlandii

Dla Tajlandczyków ważne są smoki, których wizerunki są tu wszechobecne. Dla turystów to piękne i oryginalne ozdoby budynków. Mieszkańcy wierzą, że mądre i silne smoki strzegą ich miejsca zamieszkania i przynoszą im szczęście.

Podobnie jak majestatyczne słonie. W Tajlandii uznawane są za symbol narodowy (zwłaszcza rzadki biały słoń). Słonie azjatyckie występują tu naturalnie, ale obecnie są zagrożone wyginięciem. Te silne i długowieczne zwierzęta od zawsze służyły ludziom: w wojnach, jako środek transportu, przy wycince drzew. Obecnie traktowane są jako atrakcja turystyczna. Niestety nie zawsze tresura słoni, które mają być grzeczne i bezpieczne dla turystów jest etyczna. Zanim zajrzysz do któregoś z wielu rezerwatów słoni, sprawdź, czy wspierasz miejsce, które faktycznie się nimi opiekuje. Niestety dla ich spokoju, będzie to wiązało się z ograniczonym kontaktem z tymi zwierzętami.

Captivating photo of a wild Asian elephant in Bandipur forests, Karnataka, India.

Pogoda na Tajlandii – czego możesz się spodziewać?

Panuje tu klimat tropikalny z trzema porami roku gorącą, deszczową i chłodną. Tę ostatnią porę roku rekomendujemy naszym klientom na pobyt. Wtedy też organizujemy tu rejsy katamaranem. To pozwala uniknąć ekstremalnych upałów czy długotrwałych deszczy podczas wyprawy.

Między listopadem a lutym opadów jest najmniej, a temperatury oscylują w okolicach 33 0 C. Europejczyk i tak zderzy się tam z nienaturalnie wysoką wilgotnością i temperaturą, której rzadko doświadcza w kraju nawet latem. W sam raz, żeby rozgrzać się porządnie oraz naładować baterie widokiem słońca, zieleni i błękitu wody.

Tajlandia na talerzu – czego koniecznie skosztować?

Smaki i zapachy kuchni danego kraju bardzo skutecznie potrafią pobudzić synapsy, połączyć je z danym miejscem i generować wspomnienia.

Coś pysznego zjedzonego na ulicy, zaskakujący nowy smak, coś, co nie zasmakowało 😊 tak też się zdarza.

Dlatego nie można pominąć w podróżowaniu jedzenia.

A Tajlandczycy zdecydowanie potrafią żonglować aromatami przypraw i pięcioma smakami. Makaron, ryż, warzywa, mięso, owoce morza, tofu doprawiają mleczkiem kokosowym, imbirem, chilli, kolendrą, kardamonem, trawą cytrynową, limonką, cukrem palmowym tworząc z nich specyficzne dania słodko ostre takie jak curry, pad thai (smażony makaron ryżowy z warzywami w różnych wersjach, khao man gai czy tom yum. Do tego świeże egzotyczne owoce. Posiłki sprzedawane na ulicy, na wynos, nawet prosto z łódki na Market Damnoen Saduak czy Amphawa. Tego rodzaju targ to atrakcja dla turystów. Kupisz tu nie tylko jedzenie, ale także pamiątki i rzeczy codziennego użytku.

Co zobaczyć w Tajlandii oprócz Bangkoku?

A na jak długo zamierzasz tutaj przylecieć? 😊 Z pewnością warto:

  • Skorzystać z możliwości nurkowania i snurkowania na niezwykłej rafie koralowej. Zwiedzić podwodne jaskinie, czy zatopione wraki statków.
  • Wybrać się na trekking po malowniczych górach Tajlandii oraz Parkach Narodowych zwłaszcza na północy kraju. Spacer po dżungli, urokliwe wodospady, gejzery, wschody i zachody słońca oraz charakterystyczne uprawy na stokach wzgórz staną się miejscami, z którymi będą wiązać się konkretne wspomnienia.

Nasze wyprawy skupiają się zwykle wokół rejsów katamaranem. O przykładowych trasach piszemy w innym artykule. Dzięki nim:

  • Odkryjesz piękne plaże, z których znana jest Tajlandia.
  • Zdołasz odwiedzić, chociaż część z licznych wysp.
  • Poznasz prowincję kraju, znacznie ciekawszą i bardziej rzeczywistą. 

Co potrzebne jest podczas podróży do Tajlandii?

Czas na kwestie praktyczne. Co spakować w podróż na Tajlandię?

Podróż do Tajlandii zdecydowanie ułatwia fakt, że nie jest tu wymagana wiza. Musisz jednak mieć ze sobą paszport ważny minimum 6 miesięcy. Oprócz tego możesz zostać poproszony o pokazanie biletu powrotnego, rezerwacji hotelu lub wskazania planu podróży. W naszym przypadku „bilet” na rejs katamaranem powinien być wystarczający. Bieżące informacje o podróżowaniu po Tajlandii znajdziesz także na rządowej stronie https://www.gov.pl/web/tajlandia/idp

Oczywiście w dzisiejszych czasach trudno obyć się bez Internetu. Lokalną kartę SIM kupisz na lotnisku.

Kolejna rzecz to pieniądze. Tu niezbędna jest gotówka, zwłaszcza na prowincji nie zapłacisz zbliżeniowo. Walutą Tajlandii są baty (THB). Za wypłatę z bankomatu pobierane są opłaty, więc lepiej wypłacić jednorazowo więcej pieniędzy. Możesz zabrać ze sobą dolary w niższych nominałach, są w codziennym użyciu.

Co do rzeczy potrzebnych podczas rejsu to pamiętaj, że jedziesz do strefy klimatu tropikalnego. Spakuj się najlepiej według naszej listy. W osobnym wpisie znajdziesz praktyczne porady co zabrać na rejs katamaranem. Nie zapomnij uśmiechu i dobrego nastawienia. To zestaw dobry na każdą podróż. I do zobaczenia na rejsie w Tajlandii.

Podobne wpisy