Baza wiedzy

Nasza baza wiedzy to szybkie odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania.

Praktyczny poradnik

Dokumenty (paszport, dowód osobisty, wiza), wygodne ubrania, kurtkę przeciwdeszczową, klapki/sandały, strój kąpielowy, okulary przeciwsłoneczne, lekarstwa które używasz w domu, aparat fotograficzny, krem z filtrem.

Żeby uczestniczyć w rejsie nie są wymagane żadne umiejętności żeglarskie ani doświadczenie. Nasze rejsy są przeznaczone dla każdego. Przed rozpoczęciem rejsu kapitan wyjaśni Ci wszelkie kwestie związane z bezpieczeństwem i zasadami panującymi na wodzie.

Katamarany są zdecydowanie bardziej stabilne niż jednokadłubowce w związku z czym na rejsach na katamaranach choroba morska występuje rzadko.

Dostęp do internetu jest zależny do zasięgu sieci komórkowej. Zasięg ten kończy się w odległości ok. 10-14 mil morskich od brzegu. Zawsze przed wyjazdem na rejs należy zwrócić uwagę na warunki umowy u danego operatora sieci. Dostęp do internetu w ramach UE jest tani. Jednak poza UE koszty takie potrafią być bardzo wysokie i należy rozważać zakup kart lokalnych operatorów. Wkrótce więcej informacji w tym temacie.

W Your Sailing Team podążamy za piękną pogodą. Dobre kierunki na jesienne rejsy to akwen Morza Śródziemnego. Już bez męczących upałów, ale woda i powietrze są wciąż przyjemnie rozgrzane letnim słońcem. Zapraszamy na Chorwację, Sardynię, Korsykę, nad Zatokę Sarońską a także w bardziej egzotyczne kierunki na Seszele, Azory czy Polinezję Francuską.

Wygodne. Z pewnością przyda się coś ciepłego (bluzy), kurtka wodoodporna i przeciwwiatrowa oraz coś do ochrony głowy przed słońcem. Sandały lub tenisówki, w których nie będziesz ślizgać się po mokrym pokładzie. Organizujemy rejsy w ciepłe i egzotyczne kierunki, więc na co dzień z pewnością przydadzą się przewiewne i lekkie ubrania oraz stroje kąpielowe. Schodzimy z pokładu i zwiedzamy miejscowe atrakcje, chodzimy do restauracji, na wycieczki. Dopasuj więc ubranie do takich aktywności.

Przy każdym opisie rejsu (sprawdź aktualne kierunki i terminy rejsów), dodatkowo wyszczególnione są koszty i co zawiera cena. Są to zwykle:

  • Miejsca w kabinie;
  • Usługi skippera;
  • Ponton z silnikiem;
  • Podstawowe ubezpieczenie;
  • Opinia z rejsu;
  • Sprzątanie jachtu po rejsie;
  • Opłaty portowe w miejscu początku/końca rejsu;
  • Pościel.

Czarterując jacht, płacisz za wynajem konkretnej jednostki na określony czas. Pozostałe elementy wyprawy organizujesz samodzielnie tak, jak chcesz i lubisz.

Rozumiemy, że zdarzają się sytuacje, w których musisz zrezygnować z zaplanowanej wycieczki. Rezygnację z rejsu należy zgłosić jak najszybciej. Organizator ma wtedy szansę zmniejszyć straty wynikające z poniesionych już kosztów, a Ty uzyskasz większy zwrot opłat. Jako Organizatorzy standardowo dokonujemy potrąceń w wysokości 35% ceny rejsu – jeśli rezygnacja nastąpiła minimum 60 dni przed rejsem, 75% ceny rejsu – 14 – 60 dni przed rejsem.

Dokładne informacje znajdują się w umowie i regulaminie  Organizatora w rozdziale XXIII pkt. 28 w warunkach umowy dla uczestników rejsu. Warto dodatkowo ubezpieczyć swoją podróż, żeby uzyskać zwrot kosztów odwołania i rezygnacji z podróży.

Kasa jachtowa to składka załogi na wspólne opłaty. Do kasy jachtowej nie dokłada się skipper. Z kasy jachtowej opłacane są zazwyczaj:

  • dodatkowe koszty wspólnie ustalone przez załogę.
  • opłaty portowe,
  • transit-log
  • prowiant,
  • paliwo i woda,
  • lokalne podatki turystyczne.

W większości przypadków transfer z lotniska do portu załogant organizuje we własnym zakresie. W przypadku niektórych rejsów po wcześniejszych ustaleniach, organizator rejsu może zorganizować także wspólny transfer z lotniska.

To finansowe zabezpieczenie na wypadek ewentualnych uszkodzeń katamaranu podczas rejsu. Armator pobiera taki depozyt i po zdaniu jachtu (check-out) oddaje ją w całości lub w przypadku szkód potrąca część opłaty. Zwrot nie zawsze następuje od razu, ponieważ dokładne sprawdzenie jachtu może potrwać. Kaucję za jacht warto ubezpieczyć.https://yoursailingteam.com/ubezpieczenia/

Transit – log to opłata za przygotowanie katamaranu do rejsu. W tą kwotę zwykle są wliczone: butla z gazem do kuchenki, pościel i ręczniki oraz sprzątanie końcowe. W zależności od akwenu, armatora a także jednostki kwota ta będzie inna.

Katamarany, które zazwyczaj czarterujemy mają około 12 m długości i 7 m szerokości. Powierzchniowo to wygodny pływający dom. Są katamarany zarówno mniejsze, jak też bardziej luksusowe. Tu znajdziesz więcej informacji o katamaranach.

Check-in to procedura podczas których przejmujemy jacht od armatora przed podróżą i sprawdzamy, czy jego stan jest taki jak w umowie. Check-out to zwrot jachtu. Wtedy to armator sprawdza, czy oddajemy jacht bez uszkodzeń, w takim stanie, w jakim go wypożyczyliśmy na rejs. Na tej podstawie zwracana jest kaucja za jacht.

Każda kabina ma własną łazienkę z toaletą. Zasady korzystania z niej zostają objaśnione załodze podczas podstawowego szkolenia. Z reguły nie wrzucamy do nich papieru toaletowego. Toalety ręczne wymagają pompowania, elektryczne wykonują spłukiwanie samodzielnie. Do spłukiwania zużywana jest woda pitna lub morska.

Na katamaranie wynajmujesz kabinę, w której jest łóżko, a kabina zapewnia Ci prywatność. Na pokładzie zewnętrznym są wygodne leżaki i kanapy, z których załoga chętnie korzysta także nocą 😊 Zwłaszcza w tropikach przyjemnie jest spać pod gwiazdami.

Na nasze rejsy turystyczne wybieramy katamarany od sprawdzonych armatorów. Są to nasze ulubione komfortowe jachty klasy średniej Lagoon, Bali, Fountain Pajot. Czarterując katamaran sam decydujesz jaki model wybierasz.

Malutkie katamarany wycieczkowe pływają po niektórych akwenach jako atrakcja turystyczna. Nie organizuje się w Polsce kilkudniowych rejsów katamaranem jakie organizujemy w Your Sailing Team.

Odsalarka filtruje wodę morską. Oddziela sól i minerały metodą odwróconej osmozy lub destylacji i w ten sposób uzdatnia wodę do picia. Odsalarki zabiera się w rejs dla bezpieczeństwa załogi. Pozwala to też zwiększyć dystans pokonywany jachtem bez konieczności wpływania do portów, omijać mariny i cumować w spokojnych zatoczkach.

Flybridge to dodatkowy najwyższy otwarty pokład, który zapewnia skipperowi większą widoczność podczas sterowania. To także doskonałe miejsce do odpoczynku i podziwiania widoków.

Każda pora roku jest dobra na turystyczny rejs katamaranem. Podróże jesienią mają swoje zalety. Nie ma upałów i tłumów ludzi, ceny są korzystniejsze. Sprawdź proponowane przez nas kierunki na jesienne rejsy.

Średniej wielkości katamaranem może płynąć 8 – 12 osób, które mają do dyspozycji 3 – 4 kabiny z łazienkami, wspólną część pokładową zadaszoną z salonem i kuchnią, część pokładu niezadaszona i flybridge.

Baza wiedzy – poradnik żeglarza

Podstawowy atut katamaranu to olbrzymia przestrzeń. Katamaran to dom na wodzie. Ma 3 salony – mesę w środku jachtu gdzie znajduje się również kuchnia, obszerny kokpit (taras) ze stołem na zewnątrz (najczęściej w pełni zadaszony, czasami zupełnie zabudowany) a także przestrzeń z przodu jachtu najczęściej jako siatka rozpięta pomiędzy dwoma pływakami. W sumie to dobre kilkadziesiąt metrów kwadratowych bezpiecznej, przestrzeni do przebywania i zabawy z dziećmi. Siatka z przodu jachtu często przez dzieci wykorzystywana jest jako trampolina. Katamaran to minimalne przechyły. Dzięki 2 kadłubom nie przechyla się tak mocno jak jednokadłubowiec. Fakt ten bardzo mocno poprawia komfort i bezpieczeństwo rejsu. Katamarany są o wiele lepsze dla osób wrażliwych na chorobę morską, duże przechyły i bujanie.

Katamaran jest stabilnym jachtem z dużą ilością przestrzeni na pokładzie. Doskonale nadaje się na rejsy rodzinne z dziećmi. Na katamaranach pływają rodzice z kilkumiesięcznymi maluchami, kilkulatkami, dziećmi szkolnymi i nastolatkami. Rejsy z dziećmi są organizowane tak, żeby zarówno dzieci jak i rodzice mieli maksimum frajdy i korzyści z podróży. Dowiedz się więcej o rejsach rodzinnych poza bazą wiedzy.

Każdego dnia rejsu podpływamy do brzegu. W razie potrzeby chory może więc skorzystać z opieki medycznej w danej miejscowości i kraju. Zawsze rekomendujemy wykupienie dodatkowego ubezpieczenia turystycznego na rejs, które obejmuje niestandardowe świadczenia medyczne jak dowóz karetką do szpitala czy pobyt i leczenie w szpitalu poza granicami Polski.

W zależności od modelu katamaran może rozwijać całkiem spore prędkości i w miarę szybko przyspiesza nie tracąc przy tym na stabilności. Katamarany żaglowe napędzane tylko wiatrem płyną z prędkością około 10 węzłów. Katamarany motorowe mogą rozwinąć nawet 22 węzły. Katamarany podczas zawodów pływają jeszcze szybciej. Rejsy katamaranem, które organizujemy w Your Sailing Team to spokojne rejsy turystyczne nastawione na zwiedzanie i oglądanie widoków. Nigdzie się nie spieszymy 😊

Katamaran jest wyposażony w nowoczesny sprzęt do nawigacji, który pozwala płynąć również po ciemku. Najczęściej jednak noc spędza się na kotwicy w marinie lub zatoczce. Tak jest bezpieczniej i wygodniej dla całej załogi.

Jeśli nie masz sprecyzowanego pomysłu na kierunek lub żadna z obecnych ofert Ci nie odpowiada (termin, destynacja, ilość wolnych koi), wypełnij nasz formularz a my pomożemy Ci dopasować rejs lub czarter do Twoich potrzeb. Polecimy Ci kierunki bezpieczne o danej porze roku, ciekawe niezatłoczone miejsca warte zobaczenia oraz niestandardowe trasy.

Na katamaranie z generatorem prądu można korzystać z prądu cały czas. Na pozostałych jednostkach prąd w gniazdkach jest podczas postoju w marinach. Poza marinami można korzystać z prądu z akumulatorów 12V, dlatego warto mieć ze sobą zwykłą ładowarkę samochodową.

Zawsze polecamy dodatkowe ubezpieczenie rejsu i czarteru. Dopasowana polisa u doświadczonego w branży żeglarskiej partnera, takiego jak np. Pantaenius obejmie zarówno ubezpieczenie kaucji za jacht, NNW, ubezpieczenie rejsu i całej podróży, także zwrot kosztów ewentualnej rezygnacji.

Przeciętnie zorganizowany rejs trwa 7 lub 10 dni. Oczywiście możesz wyczarterować katamaran na ile chcesz, to kwestia kosztów i dostępności danej jednostki. Do czasu trwania rejsu trzeba doliczyć transfer do portu (przelot, lub dojazd, ewentualnie nocleg) i powrót do domu.

Katamaran jest zdecydowanie wygodniejszy niż jacht jednokadłubowy dla pasażerów rejsu, zwłaszcza dla nowicjuszy i dzieci. Jest bardziej stabilny i ma znacznie więcej przestrzeni użytkowej. Ze względu na małe zanurzenie katamaranem doświadczony skipper może pływać w płytszych wodach zatoczek, blisko brzegu i pomiędzy wysepkami. Egzotyczna przyroda, piękne plaże i ciepła błękitna woda są na wyciągnięcie ręki. Sprawdź, jakie jeszcze zalety ma katamaran.

Im mniejsza jednostka pływająca, tym bardziej odczuwalne na niej jest kołysanie na wodzie, które powodują wiatr i fale. Dla większości osób jest to nieprzyjemne doznanie, bo jesteśmy przyzwyczajeni do stąpania po stabilnej ziemi. Dwa kadłuby katamaranu stabilizują go. To jakbyś próbował utrzymać równowagę na jednej nodze albo stać stabilnie na dwóch. Łatwiej oprzeć się falom i wiatrowi.

Podczas naszych rejsów zaopatrzeniem zajmuje się załoga. Po odebraniu jachtu, robimy listę niezbędnych zakupów na podstawie preferencji wszystkich podróżujących. Uwzględniamy rzeczy absolutnie niezbędne jak woda butelkowana, także plany na rejs (postoje w marinach, posiłki poza jachtem). Delegujemy ekipę, która zaopatrzy katamaran w niezbędne produkty z listy. Zakupy robimy ze wspólnej kasy.

Na każdym katamaranie są zbiorniki na wodę. W zależności od modelu te na około 10 – 12 osób mają około 300 – 600 l pojemności. Wypływamy z pełnymi zbiornikami i uzupełniamy je w marinach. To woda głównie do mycia. Zawsze na pokładzie mamy dostateczną ilość wody butelkowanej w przeliczeniu na członka załogi. Często na jachcie dostępna jest odsalarka. Podczas rejsu oszczędzamy wodę, to ekologiczne i ekonomiczne podejście.

Kasa jachtowa, burtowa – do której składamy się m.in. na jedzenie, paliwo, wodę, opłaty portowe, niewykorzystana część wraca do wpłacających.

Kaucja za jacht – do zwrotu po rejsie, jeśli nic nie zostało zniszczone.

Płacisz za siebie wszędzie tam, gdzie schodzisz z pokładu i zwiedzasz za bilety wstępu do zabytków i atrakcji. Poza tym rachunki z restauracji i knajp, chyba że wcześniej ustalimy inaczej. Żeby nie płacić kosztów leczenia i nieprzewidzianych zdarzeń polecamy dodatkowe ubezpieczenie rejsu i podróży.

W rejsach zorganizowanych katamaran jest wybrany i zarezerwowany przez nas, tu nie musisz się niczym martwić. Dobieramy jacht pod kątem kierunku wyprawy, dostępności najlepszej jednostki w danym regionie, komfortu, także ceny.

Kiedy czarterujesz katamaran, możesz samodzielnie zdecydować, którą jednostką chcesz płynąć i skonfigurować to np. w formularzu na stronie. Jeśli potrzebujesz, chętnie doradzimy najlepszą opcję na dany kierunek uwzględniając budżet, komfort podróży, ilość pasażerów.

Nie zabraknie. Na pokład katamaranu zabieramy wystarczającą ilość wody butelkowanej, która wystarczy dla załogi na cały rejs. W razie potrzeby uzupełniamy zapasy na bieżąco. Na pokładzie jest także odsalarka.

Na katamaranie każda kabina ma swoją łazienkę. Wielkość pomieszczenia zależy od modelu katamaranu, ale mieści się tam prysznic, umywalka i toaleta. O zasadach korzystania z toalety morskiej i oszczędzania wody na katamaranie dowiesz się podczas standardowego szkolenia tuż po wejściu na pokład.

Standardowo w rejs płynie skipper, który steruje jednostką, odpowiada za załogę i jacht. Kucharz, hostessa, steward, animatorka, szkoleniowiec to dodatkowa usługa. Trzeba ich wynająć osobno. W innym wypadku ich zadania przejmuje załoga (zaopatrzenie katamaranu na rejs, sprzątanie, gotowanie, inne).

Skipper to osoba, która steruje katamaranem. Musi posiadać nie tylko wiedzę, ale także spore umiejętności i doświadczenie, żeby bezpiecznie przepłynąć trasę rejsu na różnych akwenach obowiązują co prawda te same przepisy i zasady, ale zupełnie różne warunki. O życiu skippera możesz poczytać na naszym blogu.

Skipper przede wszystkim steruje jachtem. Oznacza to umiejętne łączenie nawigowania, trzymania kursu, zarządzania ożaglowaniem. Dba o bezpieczeństwo załogi w każdych warunkach. Odpowiada też za stan katamaranu. Przeprowadza szkolenie dotyczące bezpiecznego zachowania na pokładzie, rozdziela zadania załodze, zajmuje się obsługą katamaranu w porcie (opłaty portowe, tankowanie paliwa). Więcej o obowiązkach, zadaniach i życiu skippera dowiesz się z artykułu.

Żeby móc prowadzić jacht w niektórych krajach wystarczy szybki kurs. U wynajmowanych skipperów bardzo liczy się doświadczenie w ich CV. Można je uzyskać tylko dzięki stażowi, aktywnie przepływając setki mil morskich. Rzetelny kurs i egzamin można odbyć w wielu miejscach. W Polsce uprawnienia żeglarskie wydaje PYA Polski Związek Żeglarski. Więcej o skipperach przeczytasz na naszym blogu.

Na jacht poniżej 7,5 m długości nie trzeba uprawnień. Armator jednak może nie zgodzić się na wynajęcie katamaranu organizatorowi, który nie zapewni skippera na czas rejsu. Rejs bez skippera jest niebezpieczny zarówno dla załogi, jak i jednostki. Nie musisz być skipperem żeby wyczarterować jacht. Możesz wynająć skippera, który będzie znał daną trasę, jej ciekawe zakątki, ale także czyhające niebezpieczeństwa.

Nie znalazłeś odpowiedzi?
Zajrzyj na blog lub napisz do nas