Karaiby

Karaiby.

Jakie są Twoje pierwsze skojarzenia?

Piękne plaże, błękitna woda, tropikalna bujna roślinność.

Gdzie to wszystko widziałeś?

W filmach 😊

Dzięki nim Karaiby jawią Ci się jako raj z pięknymi widokami. Byłeś już tutaj z Jamesem Bondem, kapitanem Jackiem Sparrow i kilkoma innymi bohaterami. Być może dlatego masz ochotę zobaczyć je na własne oczy, doświadczyć na własnej skórze słońca i przygody. Wszystko tu przyciąga jak magnes. I jest realnym marzeniem do spełnienia.

Możesz odwiedzić tylko jedną z większych wysp np.: Kubę, Dominikę, Bahamy, Bermudy, Jamajcę. Ale czemu się ograniczać?

Żeglowanie katamaranem pozwoli nam odkryć i zobaczyć znacznie więcej miejsc podczas jednej podróży. To popularny w tym regionie sposób na zwiedzanie wysp. Piratami z Karaibów nie zostaniemy, ale możemy wyruszyć w rejs katamaranem na miarę naszych czasów – wygodnie i bezpiecznie. A skarby, których poszukamy to piękno otaczającego nas regionu Karaibów. A nuż natrafimy na ten ukryty przez prawdziwych XVII-wiecznych piratów grasujących na tych terenach i łupiących statki handlowe kolonizatorów. Naszym motywem przewodnim niech będzie chwilowo utwór „Hoist The Colours” z filmu „Piraci z Karaibów”. Wspaniale kojarzy się z żeglowaniem. Utwór skomponowany przez Franza Zimmermana tu w akustycznym wykonaniu.

Włączamy i czytamy dalej 😊

Kilka słów o regionie. Gdzie leżą Karaiby? Do kogo należą?

Karaiby leżą na wodach Morza Karaibskiego między Ameryką Północną a Południową. To bardzo rozległy region, który składa się tysięcy wysp i wysepek, układających się w malownicze archipelagi. Większość z nich nie jest zamieszkana, tworzą za to malowniczy krajobraz, który chętnie uwiecznisz na zdjęciach.

Karaiby dzielimy na Wielkie Antyle i Małe Antyle. Małe Antyle dzielą się na Wyspy Zawietrzne i Wyspy Nawietrzne. Można tu za każdym razem wybierać w nową trasę rejsu. Czyż to nie wspaniałe?

Wielkie Antyle odwiedzaliśmy przy okazji pobytu na Kubie i rejsie po archipelagu Canarreos. Przed nami nieodkryty rozległy region Antyli Małych. Na naszej trasie są Gwadelupa, Martynika, Saint Lucia, Pointe a Pitre i wiele innych. O poszczególnych trasach z pewnością napiszemy w osobnym artykule.

Pogoda na Karaibach jest żywiołowa jak muzyka

To bardzo rozległy teren (255 tys. km²). Na tej szerokości geograficznej panuje klimat tropikalny, jednak pogoda różni się diametralnie w zależności od obszaru. Turystyką rządzą tu pory roku.

Huragany i ulewne deszcze są tu potężne. Nie straszymy, tylko uświadamiamy dla bezpieczeństwa, że to poważne zagrożenie, zwłaszcza dla żeglarzy. Wystarczy przypomnieć ostatni z nich, Beryl, który wczesną jesienią 2024 zniszczył Kubę.

Żeglowanie na Karaibach to też zupełnie inne doświadczenie niż rejsy w Chorwacji, mimo że tu i tu wieją passaty. Dlatego wybierając się na Karaiby najlepiej rezerwować wczasy w porze suchej przypadającej od grudnia do kwietnia. Temperatury oscylują wtedy między 26-30 stopni, a bryza od morza i krótkotrwałe deszcze przynoszą ulgę od upału.

Czas europejskich ferii zimowych jest idealny na podróż w tropiki. Nie każdy przecież lubi śnieżną aurę i sporty zimowe. Wielu podczas tego zimowego urlopu wybiera słońce i błyszczący piasek, biały jak śnieg – tylko cieplutki 😊

Państwa na wyspach Karaibskich – wielki miszmasz

Poszczególne wyspy to odrębne państwa wyspiarskie, terytoria zależne i departamenty zamorskie. Historię tych miejsc od nowa napisali kolonizatorzy z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji czy Holandii, dla których te piękne miejsca odkryte przypadkiem przez Kolumba, stały się łakomym kąskiem. Niestety nie potraktowali ich z należytym szacunkiem. Wykorzystali możliwości klimatu i żyznej gleby zakładając tu dochodowe plantacje, na których pracowali w tragicznych warunkach tubylcy i sprowadzani z Afryki niewolnicy. Mnóstwo czasu minęło, zanim kolejne pokolenia Kreoli odzyskały wolność.

Wciąż wiele z wysp to zamorskie departamenty europejskich krajów. Te mają się obecnie najlepiej, ponieważ z kontynentu otrzymują spory zastrzyk pieniędzy na rozwój infrastruktury i gospodarki.

Dla turysty to też spore ułatwienie. Udając się np. na Gwadelupe, czy Martynike, które należą do Francji, nie musisz martwić się o wizę, łatwiej też o połączenie lotnicze i transport lokalny. Za wszystko zapłacisz w dobrze znanym euro. Na miejscu kupisz dobrze znane z sieciówek produkty i skorzystasz z europejskiego Internetu.

Niestety są też miejsca na Karaibach, w których brakuje pieniędzy na inwestycje czy odbudowę po kataklizmach. Ludzie nie mają pracy, miejscowości są zaniedbane i poza zamkniętymi kurortami wypoczynkowymi stworzonymi jako raj dla turystów nie dzieje się najlepiej. Tego jednak na zdjęciach reklamujących Karaiby nie zobaczysz.

Atmosferę tworzą ludzie – jacy są mieszkańcy Karaibów?

Mieszkańcy to w głównej mierze potomkowie kolonizatorów i przybyłych tutaj niewolników. To niezwykła mieszanka kultur. Pokolenia stworzyły własną historię, kuchnię, tradycje, taniec i muzykę, które ma się wrażenie, uwalniają od trosk. Rytmy calypso, reagge, soca, bachata mocno bazujące na afrykańskich. Energetyczne, melodyjne, płynące z duszy, ale też lekkie i taneczne, takie, których chętnie słuchamy na urlopie

Kreole uczą się, pracują. Jak wszyscy mają swoje problemy, a mimo to wydają się zdecydowanie bardziej wyluzowani niż Europejczycy. To musi być wpływ słońca i uspokajającego szumu morza😊no chyba że rumu, którego są producentem i eksporterem na świat. 

Co zwiedzać? Co trzeba zobaczyć na Karaibach?

Najważniejsze informacje dotyczące podróżowania na Karaiby znajdziesz na rządowej stronie z informacjami dla podróżujących. Sprawdź wyspy, na które w tym regionie się wybierasz, bo to często różne państwa o odmiennych warunkach pobytu. To informacje o potrzebnych dokumentach, walucie, środkach ostrożności, informacje dla kierowców oraz te dotyczące zdrowia i ewentualnych szczepień. Zawsze rekomendujemy wykupienie ubezpieczenia turystycznego i żeglarskiego. 

Wróćmy do celu podróży…czego warto szukać na Karaibach, co z pewnością zachwyci? Każda z wysp ma do zaoferowania coś wspaniałego.

📌 Przybywasz tu dla najpiękniejszych na świecie plaż. Katamaranem cumujemy w cichych zatoczkach, blisko brzegu, żeby móc zejść na ląd, poleżeć na piasku w cieniu palm, snurkować i kąpać się turkusowej wodzie. Fascynująca przyroda Karaibów to jedna z głównych atrakcji tego regionu, która jest wspaniałym tłem do całej reszty.

📌 Niezwykła roślinność już na pierwszy rzut oka robi ogromne wrażenie. Egzotyczne kwiaty, które z troską opiekujesz w domu, tu rosną jak chwasty i na dodatek osiągają spektakularne rozmiary. Z pewnością warto wybrać się do tropikalnych ogrodów botanicznych i parków narodowych, gdzie na wytyczonych ścieżkach edukacyjnych zobaczysz skondensowaną ofertę tego roślinnego raju. Ogromne drzewa paprocie, palmy, zwisające liany, zachwycające kwiaty, kokosy leżące na ziemi jak w Polsce jabłka, świeżutkie mango, papaje i banany.

📌 Wspaniały świat zwierząt do podejrzenia na rafach koralowych. Na lądzie spotkasz ogromne żółwie morskie, lemury, małpy, flamingi, na wyciągnięcie ręki. I komary 😊 najmniej lubiane zwierzątka.

📌 Dla tych, którzy lubią podziwiać architekturę – do zobaczenia kolonialne pałace dawnych arystokratów. Nie zdziw się, jeśli tuż za rogiem trafisz na zrujnowane budynki pozostawione same sobie. Te sprzeczności najlepiej pokazują, gdzie kończy się raj dla turystów, a gdzie zaczyna zwykłe życie.

📌 Dla fanów historii i sztuki – muzea, wystawy twórców, którzy na tych terenach mieszkali i tworzyli, czerpiąc z atmosfery wysp jak Hemingway czy Gauguin. Artyści pochodzący z Karaibów to przykładowo Bob Marley, Rihanna, muzycy, sportowcy. Na Karaibach swoje domy mają też celebryci. Nigdy nie wiadomo, kogo spotkasz w barze na plaży.  

📌 Miejscowe targi tętniące życiem pełne pamiątek, pachnących owoców i jedzenia.

📌 Cykliczne wydarzenia i festiwale, które pokazują tutejszą kulturę, muzykę, taniec, potrawy i produkty.

📌 Plantacje bananowców, kawy, trzciny cukrowej i oczywiście destylarnie rumu – klasycznego napitku żeglarzy.

Do tego radość z żeglowania pomiędzy wyspami dostojnym katamaranem. Poranne kawy z widokiem na morze, urocze kolacje na pokładzie w blasku zachodzącego słońca i przygoda gotowa. Czy to wszystkie możliwości Karaibów? Oczywiście że nie. Karaiby to miejsce pełne przeciwieństw – luksusu i prostoty, ciszy tropikalnej nocy i dźwięków muzyki. Każdego zachwyci tu coś innego. Każdy zakątek skrywa własną opowieść, która czeka na odkrycie przez Ciebie. To co? Płyniesz z nami doświadczyć to wszystko?

Podobne wpisy