Kasa jachtowa lub składka burtowa to jedno z podstawowych zagadnień w słowniku początkującego żeglarza. Zwykle pojawia się w związku z dodatkowymi kosztami rejsu, którymi, jak w każdej podróży są wydatki konsumpcyjne. Na podstawowe potrzeby oraz przyjemności.
Czym jest składka burtowa/kasa jachtowa?
Załoga rejsu to nieznające się osoby, które wykupiły wycieczkę, lub grupa, która wyczarterowała cały katamaran. Wszyscy korzystają ze wspólnych rzeczy, za które trzeba płacić na bieżąco w trakcie podróży, jak paliwo czy jedzenie. Ciągłe zrzutki byłyby uciążliwe. Kasa jachtowa to praktyczne rozwiązanie, które rozwiązuje problem bieżących kosztów na jachcie czy innych opłat obowiązujących żeglarzy.
Wysokość składki jachtowej
Dobrym zwyczajem jest, żeby organizator sugerował potrzebną na danej trasie rejsu orientacyjną kwotę składki burtowej. Weźmy przykładową ofertę rejsu Your Sailing Team. Wybrzeże Amalfitańskie, piękne miejsce 😊 Już na etapie wybierania rejsu w zakładce koszty widzimy, co zawiera jego cena a czego nie ma w tej kwocie.

W Your Sailing Team organizujemy rejsy w różnych konfiguracjach. Raz są to wyprawy al inclusive innym razem zapewniamy minimum organizacji. Zawsze jednak dokładnie określamy w ofercie, za co płacisz. Na miejscu nie zaskoczymy Cię dodatkowymi kosztami, o których byś wcześniej nie został poinformowany. Nie pobieramy też opłat za tansit log, kaucję, opłat za ubezpieczenie oraz silnik do pontonu. Są to koszty stałe, więc my wliczamy je w cenę rejsu. Co za tym idzie, nie trzeba tych kwot pokrywać z kasy jachtowej.
Jak widać na wysokość składki burtowej ma wpływ wiele elementów: akwen, kierunek, pora roku, bo z tym związane są ceny jedzenia i obsługi w portach oraz wysokość lokalnych podatków. Istotny jest także charakter wyprawy (czarter, rejs zorganizowany, rejs szkoleniowy), a także podejście organizatora rejsu.
Wysokość składki do kasy jachtowej jest wyliczona dla pełnej załogi jachtu wynoszącej 8 lub 10 os. W przypadku, gdy nie ma kompletu, kwota zrzutki może ulec zwiększeniu. Podnieść kwotę może także po ustaleniach sama załoga. Jeśli przykładowo ze wspólnej kasy postanowi pokrywać wyjścia do restauracji lub zakup napojów procentowych.
Do kasy jachtowej z zasady nie dokłada się skipper, mimo że jako jeden z załogantów korzysta ze wspólnych dóbr. Jego wkład w podróż jest zupełnie inny.
Na co przeznaczana jest kasa jachtowa?
To, na co przeznaczone będą pieniądze z kasy jachtowej, jest odgórnie ustalone na danym rejsie i każdy jest o tym poinformowany. Zdarza się, że zasady użytkowania składki są nieco inne. Jasna komunikacja w tym przypadku to słowo klucz.
Ze składki burtowej nie opłaca się biletów wstępu do atrakcji turystycznych, parków czy indywidualnych wizyt w restauracji. Za to na pewno:
Paliwo do jachtu
Katamaran to jacht żaglowy. Jego podstawowym źródłem napędu jest wiatr i na taki rodzaj żeglugi się nastawiamy. Ale bywa różnie. Nowoczesne katamarany mają silniki, więc potrzebują paliwa. Silników używa się głównie do manewrów portowych, które poprawiają sterowność katamaranu oraz jako napęd pomocniczy na morzu. Zwłaszcza w wymagających warunkach. Startujesz z portu macierzystego z pełnym zbiornikiem, tankujesz w razie potrzeby i oddajesz katamaran z pełnym zbiornikiem paliwa.
Opłaty portowe
Za postój w porcie, podłączenie do prądu i uzupełnienie zapasów wody trzeba zapłacić. Port bazowy jest zazwyczaj bezpłatny (zależy od armatora), ale pozostałe porty, w których się cumuje ceny usług i zasady korzystania bywają różne.

Nie wszędzie można tak po prostu zarzucić kotwicę i spać na dziko. Zresztą co jakiś trzeba zawinąć do poru, żeby uzupełnić zapasy. Sternik, który często pływa na danej trasie, wie, gdzie warto cumować, a które miejsca lepiej omijać. Czasem jednak nie ma wyjścia i wpłynięcie do portu jest konieczne.
Podatek turystyczny
Dobrze wszystkim znana lokalna opłata klimatyczna, którą trzeba zwykle uiścić za nocleg w danym miejscu. Nie ważne czy śpisz w hotelu, czy na katamaranie 😊Ta opłata idzie do samorządów lokalnych na rozwój infrastruktury i nowe inwestycje, ale także ochronę środowiska, czy zabytków, które przecież współtworzą klimat danego miejsca. Bywa że podatek lokalny jest zaskakująco wysoki.
Zakupy spożywcze
Zakupy obejmują produkty wykorzystywane do wspólnych posiłków na katamaranie oraz wodę pitną. Zakres tych wydatków zależy od ustaleń załogi. Jak planować jedzenie na katamaranie? Kto zarządza zakupami i gotuje? To osobny temat. O tym przeczytasz w naszym wpisie dotyczącym jedzenia na katamaranie. Zasada jest prosta: nie marnujemy jedzenia i wody.

Dodatkowo mogą to być:
Internet na jacht. Zwykle każdy z uczestników organizuje sobie dostęp do sieci we własnym zakresie czy to korzystając z roamingu europejskiego, czy kupując lokalne karty sim. Trzeba jednak pamiętać, że w odległości około 16-22 km (10 – 14 mil) od brzegu zasięgu i tak nie będzie.
Ubezpieczenie jachtu – na wypadek uszkodzeń.
Transit log, czyli przygotowanie katamaranu do rejsu (pościel, ręczniki, butla z gazem) i sprzątanie po zakończeniu wyprawy.
Silnik do pontonu i inne dodatkowe wyposażenie.
W ofertach rejsów organizowanych przez Your Sailing Team większość kosztów wliczona jest w cenę. Składka burtowa przeznaczana jest na żywność, paliwo i opłaty portowe.

Kto ma nadzór nad kasą jachtową?
Kasa jachtowa to nie budżet firmy nie wymaga jakiejś specjalnej strategii zarządzania. Ktoś jednak w stopniu minimalnym musi nad tym panować. Z pewnością na katamaranie będzie chociaż jedna osoba, która wie, jak w praktyce sprawnie zarządzać kasą jachtową. Kapitan z pewnością doradzi wam: Co, gdzie kupić? Gdzie warto pożeglować i cumować? Które ceny negocjować?
Mimo że wybiera się „skarbnika”, to na wszystkich ciąży odpowiedzialność za ustalanie i zarządzanie funduszem. Dobrą praktyką jest:
- Planowanie wydatków w tym także wspólne ustalanie jadłospisu i listy zakupów. Sprawdź, jak zorganizować posiłki na katamaranie.
- Zostawianie rezerwy na nieprzewidziane wydatki.
- Rejestrowanie wydatków. Dokumentowanie wpłat i wypłat, bieżące rozliczanie rachunków.
- Bieżące informowanie załogi o stanie kasy jachtowej i statusie wydatków, żeby rachunek kasy jachtowej był transparentny.
Płynne zarządzanie finansami na jachcie
Nadzór nad kasą jachtową, choć wymaga pewnej organizacji, nie jest zadaniem skomplikowanym. Kluczowe są tu dobra komunikacja i współpraca całej załogi. Skarbnik jest koordynatorem, ale najważniejsze są wspólne decyzje i odpowiedzialność wszystkich uczestników rejsu. Po wyprawie, niewykorzystane środki od razu wracają do kieszeni załogi. To zawsze miły akcent kończący przygodę pod żaglami.